Nagyvászon és Hangszóró

Nagyvászon és Hangszóró

MovieGeek #03 - A Szellemirtók speciális effekjei és a film üzenete

2024. augusztus 23. - Faszi, a Filmes Fenegyerek

Nem tudom, te hogy vagy vele, de nekem egyszerűen nem elég a filmekből az a néhány bekezdés, amit itt a blogon, egy posztban össze lehet szedni. Órákig tudnék ezekről a mozikról beszélni, hiszen annyi érdekes dolog van, amitől például a Szellemirtók is működik.

Ott a casting, a forgatókönyv, a rendezés, a speciális effektek és tudjátok, a szokott mániám; a mozi hatása az akkori és a mai korra. Ebben a posztban erről a két utóbbiról akarok kicsit bővebben írni; hogy milyen trükköket használtak a film elkészítésénél és hogy milyen benyomást tett az akkori idők emberére és van-e, amit ma is megfontolhatunk az üzenetei közül. 

54-386.jpg

Az utolsó pillanatok. Vajon sikerült hőseinknek legyőzni Gózert?

Indulunk is. Elsőként...

       Szellemirtók speciális effekjei

Mint azt már mondtam, a Szellemirtók látványelemei, effektjei forradalmiak voltak a maguk idejében. Összeszedtem nektek néhány fontosabb speciális effektust, amit használtak a filmben:

     Optikai effektusok

Az optikai effektek a vizuális effektek egy fajtája, amelyeket hagyományosan a film készítése során vagy az utómunkálatokban alkalmaztak a különleges vizuális hatások elérése érdekében, még a digitális technológia elterjedése előtt. Ezek az effektek az 1980-as és 1990-es években voltak széles körben használtak, és számos klasszikus filmben játszottak létfontosságú szerepet.

A Szellemirtók esetében például a szellemek megjelenítése során alkalmazták ezeket a fajta effektusokat. Ezek a különböző fényhatásokkal és rétegezett képekkel hozták létre a szellemek éteri megjelenését. Fénylő, áttetsző alakjuk és az őket körülvevő aura mind az optikai effekteknek köszönhető. 

08_411.jpg

Hölgy a könyvtárban; szellemirtóink először találkoznak szemtől szemben egy kísértettel.

       Matte painting avagy a festett háttér

Ez is egyfajta optikai effektus, a sokak által jól ismert festett háttér. Ilyen "matte" festészetet használták a film egyes jeleneteiben, hogy a valós környezeteket kibővítsék és még fantasztikusabbá tegyék. Például a film végén, amikor a csapat találkozik Gozerrel a tetőn, "matte" festményeket alkalmaztak a környezet kiterjesztésére. 

Egyébként egy olyan technika, ahol egy, gyakran üveglapra festett képet használnak a háttér létrehozására, amelyet a felvételhez illesztenek. Például, ha egy jelenet egy hatalmas kastély előtt játszódik, ami valójában nem létezik, a festett hátteret kombinálják az élőszereplős jelenettel. Ezt gyakran egy speciális kamera, a "matte kamera" segítségével rögzítik. 

52_396.jpg

Gózer közel jár; a háttér és az ég is festett.

       Protonsugarak

A protonfegyverek használatakor, amelyeket a szellemirtók a szellemek elfogására használnak, a film készítői különleges fényeffektusokat alkalmaztak. Ezeket az effekteket kézzel rajzolták és rétegezték a filmkockákra, hogy létrehozzák a protonsugarak jellegzetes, világító hatását. 

62_339.jpg

Egymást keresztező protonnyalábok, miközben a háttérben a Habcsókember elégedetlenkedik.

       Miniatűrök, makettek

Számos jelenetben, különösen a Stay Puft Habcsókembere és a szellemirtók utolsó nagy harcának során, miniatűröket használtak. A város rombolását bemutató jelenetekben a kosztümbe öltözött színész egy makettben tombol; ehhez miniatűr épületeket készítettek, amelyekkel a hatalmas pusztítást ábrázolták. 

A miniatűrök vagy makettek használata az optikai effektek egyik leglátványosabb módja. A filmkészítők gyakran használtak apró modelleket épületekről, járművekről vagy akár egész városokról, amelyeket aztán úgy vettek fel, hogy azok valódi méretűnek tűnjenek. A modelleket speciális technikákkal és optikai effektekkel ötvözték az élőszereplős felvételekkel. Szerintem kapsából tudsz 5-6 filmet mondani, ahol ilyen effekteket használtak. 

326703913_709154754142846_3317296440847797982_n.jpg

Hihetetlen mire voltak képesek a kor effektmesterei; eldurran az ember agya a miniatűrök láttán.

Egyébként az optikai effekteket a filmkészítés különböző szakaszaiban alkalmazzák:

  • Előkészítés: A rendezők és látványtervezők előre megtervezik, hogy milyen optikai effekteket alkalmaznak a filmben. Ez magában foglalja a forgatókönyvben lévő speciális jelenetek megtervezését és a szükséges technikai eszközök előkészítését.

  • Forgatás: A forgatás során az optikai effektek részben már megvalósulnak, például a blue screen technikával rögzített jeleneteknél vagy a miniatűr modellek használatánál.

  • Utómunkálatok: Az utómunkálatok során az optikai effekteket tovább finomítják. A matte festmények hozzáadása, az optikai nyomtatás, a képkockák kombinálása és az egyéb effektek mind ebben a fázisban kerülnek a végső filmbe.

       Stop-motion animáció

A film egyik legismertebb szörnye, a Stay Puft Habcsókembere, részben stop-motion technikával is készült. Ezt használták a szörny mozgásának és arckifejezésének létrehozására. De akár említhetném az épület tetejéről elszabadult kutyaszörnyeket, amiket az alkotók szintén a stop-motion segítségével keltettek életre. Ez a technika lehetővé tette, hogy a hatalmas figura természetesnek tűnjön, miközben rombolja New York városát. 

A stop-motion animáció egy olyan technika, amelyben tárgyakat vagy bábukat képkockánként mozgatnak, majd ezeket a képeket egymás után lejátszva mozgóképet hoznak létre. Minden egyes mozdulatot apró lépésekben hajtanak végre, és minden lépést külön rögzítenek, így a végeredmény egy folyamatos mozgás illúzióját kelti. Ez a technika gyakran használt modellekkel, agyagfigurákkal (claymation) vagy akár napi tárgyakkal. Klasszikus példái közé tartoznak a King Kong (1933) vagy a Jason és az argonauták (1963) harci jelenetei, illetve a Karácsonyi lidércnyomás (1993), amely az egyik legnépszerűbb modern stop-motion film.

Íme néhány a filmben használt stop-motion pillanatból.

               Rotoszkópia

A protonsugarak és más energiahatások létrehozásához rotoszkópiát használtak, amely során a filmkockákra kézzel rajzolták rá a fényeket és az egyéb vizuális effektusokat. Ez a technika segített a protonsugarak valósághűbb megjelenítésében, és emelte a film vizuális élményét. 

Amúgy a rotoszkópia egy animációs technika, amelyben élőszereplős felvételeket használnak referenciaként az animációhoz. Az eredeti felvételeket képkockánként átrajzolják, hogy a mozdulatokat pontosan rögzítsék, így a végeredmény sima és élethű mozgást mutat. Ezt a technikát Max Fleischer találta fel 1915-ben, és olyan filmekben alkalmazták, mint a Hófehérke és a hét törpe (1937). A rotoszkópiát modern formában vizuális effektek készítéséhez is használják, például amikor az élőszereplős jeleneteket animációval kombinálják. A technika lehetővé teszi, hogy a mozgások valósághűek és részletgazdagok legyenek.

27_420.jpg

Slimer nem túl boldog a protonsugarár ölelésében. 

        Praktikus effektusok

A filmben számos praktikus effektet alkalmaztak, például a könyvtári szellemnél, ahol mechanikus bábut használtak, amely különféle mozgásokat végezhetett. A szellemek meglepő megjelenéseit és a különböző szörnyek fizikális megvalósítását gyakran bábukkal és különleges mechanikai eszközökkel oldották meg.

       Füst és robbanások

A füst, köd és robbanások gyakran használt elemek voltak a filmben, különösen a csúcspontban, amikor a szellemek elárasztják New York városát. Ezek az effektek fokozzák a jelenetek drámaiságát és a paranormális tevékenységek intenzitását.

A Szellemírtók speciális effektjei ötvözték a hagyományos kézműves technikákat a modern (az akkori) optikai effektusokkal, ami egyedülálló és maradandó vizuális élményt teremtett a nézők számára.

 279631575_10158344694106969_2602693661314598918_n.jpg

Forgatási szünet; Dan Akroyd, Rick Moranis és Ivan Reitman

Na, de mi a helyzet a film üzenetével? Van neki? És ha igen, milyen hatással lehet a mai kor emberére.

 A Szellemírtók üzenetei több rétegben értelmezhetők, és bár elsődlegesen egy szórakoztató vígjátékról van szó, mégis hordoz bizonyos társadalmi és kulturális üzeneteket, amelyek relevánsak voltak a korabeli közönség számára, és mai napig érvényesek lehetnek.

Üzenetek a korabeli közönség számára:

       Vállalkozói szellem (hahaha)  és innováció

A film megjelenésekor, 1984-ben, az Egyesült Államokban erősödő vállalkozói kultúra és az üzleti innováció volt jellemző. A Szellemirtók egyfajta metaforája lehet a kockázatvállalásnak és a vállalkozói szellemnek, hiszen a főszereplők saját vállalkozást indítanak egy olyan területen, amelyben addig senki sem tevékenykedett. A film arra buzdít, hogy merjünk új dolgokat kipróbálni és legyünk bátrak az új területek felfedezésében.

12_420.jpg

Venkman épp ráveszi Stantzot, hogy ideje a saját lábukra állni.

       Tudomány és hit keveredése

A film érdekesen keveri a tudományos magyarázatokat és a természetfelettit. A szellemirtók tudományos eszközökkel próbálnak megoldást találni paranormális jelenségekre, ami a korszak társadalmi változásait is tükrözi. A 80-as években a tudomány és technológia gyors fejlődése közepette az emberek egyre inkább nyitottak voltak a hagyományos tudományos nézetek megkérdőjelezésére és az alternatív magyarázatokra.

       Városi élet és modernizáció

A film New York városában játszódik, ami a modern városi élet szimbóluma. A város, mint a modern társadalom epicentruma, a régi és az új világ találkozási pontja. A film szimbolizálja a modernizációval járó kihívásokat és az embereknek azt a törekvését, hogy megtalálják helyüket egy folyamatosan változó környezetben.

46_407.jpg

Amikor egy tárolónyi szellem kiszabadul, sok jóra ne számíts!

Üzenetek a mai közönség számára:

       Közösség és együttműködés fontossága

A film egyik központi üzenete, hogy a különböző háttérrel rendelkező emberek együttműködése hatékonyabbá teszi a problémamegoldást. A szellemirtók csapata eltérő személyiségű és szaktudású tagokból áll, mégis együtt képesek legyőzni a kihívásokat. Ez az üzenet ma is releváns, amikor a közösségi együttműködés és az interdiszciplináris megközelítés egyre nagyobb szerepet kap a problémamegoldásban.

       Kritikus gondolkodás és szkepticizmus

A mai korban, amikor az álhírek és a félrevezető információk elterjedése miatt a kritikus gondolkodás elengedhetetlen, a film egyik tanulsága, hogy a szkepticizmus és a logikus gondolkodás fontos eszközök lehetnek a problémák megoldásában. A szellemirtók tudományos alapokon közelítenek a paranormális jelenségekhez, ami példát mutat arra, hogy a bizonyítékokon alapuló gondolkodás hogyan segíthet a valóság megértésében.

60_365.jpg

Hiszem, ha látom, mi? New York lakói meglepődtek.

       Hagyomány és modernitás közötti egyensúly

A Szellemírtók bemutatja, hogyan létezhet együtt a modern technológia és a hagyományos, természetfeletti hitvilág. A film arra is felhívja a figyelmet, hogy a múlt és a jelen értékei hogyan fonódhatnak össze, és hogyan találhatunk egyensúlyt a két világ között.

       Humor és optimizmus

A film egyik legnagyobb üzenete az optimizmus és a humor fontossága a nehéz időkben. Még a legfurcsább és legijesztőbb helyzetekben is, a szellemirtók képesek megőrizni humorérzéküket és pozitív hozzáállásukat, ami a mai világban, ahol sokszor kihívásokkal és bizonytalansággal kell szembenéznünk, inspiráló lehet. 

64_306.jpg

És Venkman végre megkapja Danát.

Hát, ennyi lett volna még a mondandóm ezzel a filmmel kapcsolatban. Illetve lenne még, de most már érzek egy kevés kielégülést idebent, szóval hagylak, olvass mást is. Viszont ha még töltenél időt a szellemirtókkal, akkor nézd meg a második részt is. Személyes kedvencem és csak azért nem vesszük most nagyító alá, más terveim vannak vele. :) De mindent a maga idejében. 

A jövő héten egy régi, nagy kedvencemet veszem elő, és a pasis oldalam oltárán áldozok; Sylvester Stallone kultikus akciófilmje, a Rambo kerül terítékre.

61incp5mr9l_ac_sl1500.jpg

Gyönyörű szép plakát a Rambo című filmhez.

Tehát jövő héten jükora adrenalinfröccsel koccintunk. Addig is olvasd el a Kampókézről írt posztomat is, de jöhetsz a Facebook csoportba is dumálni, vár rád a Pocorn és Kóla. De követhetsz Facebookon is, itt

Jó hétvégét, jó filmezést! Jövő héten tali.

Addig is...

Csokisfánk!

Faszi

A bejegyzés trackback címe:

https://nagyvaszoneshangszoro.blog.hu/api/trackback/id/tr8518470777

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása